Click on a staff members name to email them.  To visit a class website, click on a corresponding weblink to be redirected to their web site.  

Administration

Sharon MacCoubrey         (Principal)

Celine Roy                          (Vice-Principal)

Jamie Jacobsen                  (Office Administrator)

Anne Harrison                   (Secretary)

Primary Teachers

Lucille Gauthier                  (Kindergarten)

Kat Lacroix-Kent                 (Kindergarten)

Lauren McCarthy               (Kindergarten)

Cynthia Malenfant             (Kindergarten)

Katie Akers                          (Grade 1)

Nicola Dietz                         (Grade 1)

Inés Receveaux                   (Grade 1)

Claire Reeves                       (Grade 2)

Caroline Beaumier              (Grade 2)

Élise Guillemette                 (Grade 2)

Jordan Lincez                       (Grade 2, Music K-2,                                                 Technology)

Valerie Bussières                 (Grade 3)

Sandrine Proulx                   (Grade 3)

Juliette Houllier                    (Grade 3/4)

 

Intermediate Teachers

Sarah Johnson                 (Grade 4)

Danielle Lang                   (Grade 4)

Sylvain Théberge            (Grade 5)

Gabriel Regimbald          (Grade 5)

Julie Bourdeau                 (Grade 6)

Jennifer Bruemmer         (Grade 6/7)

Marc-Andre Chartrand  (Grade 6 LFI)

Isabel Beauregard          (Grade 6 LFI)

Natasha Nancekivell       (Grade 6/7)

Cameron Brown               (Grade 7)

Gilbert Goulet                   (Grade 7)

Lorianne Leblanc              (Grade 7 LFI)

 

Learning Assistance

Michelle Baudry

Sophie Brisebois

Kerrie Paterson

Specialists 

Marie-Maude Allard       (Music)

Valerie Long                    (School Support)

Kat Roberts                     (Counselor)

Angela Clark                    (Counselor)

Daniel Girouard              (P.E.)

Isabel Beauregard         (P.E.)

Becca MacCulloch          (Librarian)

Fanny Saint-Onge          (Library Clerk)

Noli Eastmure                 (First Nations)

Sabrina Bouayad            (Art & Design)

Line Pelletier                   (French Support)

Support Staff

Josée Carbonneau

René Drysdelle

Didier Gasceul

Wendy Chisholm

Jennifer Lafrenière

Louis-Philippe Vidal

Malorie Gendreau

Anne-Sophie Berthelot

Manon Bourassa

Eloise Dion-Lafortune

Gordon Fortin

Staff 001.jpg